پروبیوتیک چیست؟

اصطلاح پروبیوتیک (Probiotic) که ریشه لاتین دارد، به معنی "برای زندگی" در تضاد با واژه آنتی بیوتیک به معنی "ضد حیات " است و سازمان بهداشت جهانی (WHO) و اداره غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO)، این اصطلاح را به "ارگانیسم های زنده ای" اطلاق می کند که در صورت مصرف به میزان لازم، اثرات "سلامت زایی" موثری برای میزبان خود دارند. بسیاری از این باکتری‌ها برای گوارش بهینه غذا مفیدند. دسته‌ای از این باکتریها، علاوه بر کمک به گوارش، مولکول های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین ها و مواد ضد میکروبی مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن میزبان مفید می‌باشد.
تعداد باکتری هایی که درون بدن ما زندگی می کنند، بیش از 3 برابر تعداد سلول های بدنمان هستند. بدن ما حدودا دارای 100 تریلیون باکتری است در حالی که تعداد گونه های سلول های انسانی حدود 37 تریلیون است!

معیار های انتخاب پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها عموما از منابع انسانی بوده و به عنوان باکتری های غیر بیماری زا محسوب می شوند. مهمترین معیار های مطرح برای استفاده از گونه های باکتریایی مناسب عبارتند از:
1. در پروسه تکنولوژی ساخت و هنگام مصرف در دستگاه گوارش مقاوم و زنده باشند.
2. دوز مصرفی آنها باید به مقداری باشد که اثرگذاری خود را نشان دهند.
3. توانایی اتصال به سلول های اپیتلیال روده را داشته باشند.
4. دارای توانایی حذف رقابتی با باکتری های بیماری زا باشند.
5. توانای تثبیت فلور باکتریای روده را داشته باشند.
از جنبه عملی، فرآورده های پروبیوتیکی باید عمر مناسب داشته باشند. در زمان مصرف حاوی تعداد زیادی سلول های زنده بوده و غیر بیماری زا و غیر سمی باشند. در حال حاضر اکثر باکتری های پروبیوتیکی مورد استفاده در محصولات انسانی متعلق به خانواده لاکتوباسیل ها و بیفیدوباکترها هستند.

نقش پروبیوتیک ها در انواع بیماریها

مطالعات بالینی مختلف انجام شده نشان داده اند که پروبیوتیک ها می توانند نقش موثری در میزان بروز، شدت و طول مدت انواع بیماریها داشته باشند و مصرف آنها به منظور ایجاد تعادل، حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی توصیه می شود.
بطور کلی مصرف پروبیوتیک ها می تواند در موارد زیر اثرهای مثبت خود را نشان دهد:
1. سلامت دستگاه گوارش و کاهش اختلالات گوارشی از جمله اسهال های ناشی از مصرف آنتی بیوتیک، بیماری های التهابی روده (IBS و IBD)، اسهال های ویروسی کودکان، یبوست و عفونت های ناشی از هلیکو باکتر پیلوری
2. کاهش ابتلا به سرماخوردگی و آلرژی های فصلی، تنفسی و غذایی
3. ارتقاء سلامت زنان
4. تقویت سیستم ایمنی
5. سلامت مغز و عملکردهای آن
6. کاهش وزن

محصولات پروبیوتیک انسانی

درباره ما

شرکت فن‌آوری زیستی طبیعت‌گرا در سال ۱۳۷۹ به منظور احداث مدرنترین کارخانه بیوتکنولوژی در خاورمیانه جهت تولید فرآورده های بیوتکنولوژی در شهرك گلدشت کرج تاسیس و از ابتدای سال ۱۳۸۴ تولید خود را آغاز کرد.

کارخانه این شرکت توانایی تولید انواع آنتی بیوتیکها و واکسنهای حیوانی ، ویتامینها، لاروکشها، کودها، آفتکش‌ها و علف هرزکش‌های بیولوژیک مورد مصرف در بهداشت و کشاورزی را دارد.

چشم انداز

ایفای نقش به عنوان بزرگترین شرکت ارایه کننده خدمات کشاورزی بیولوژیک با کیفیت مطلوب، مطابق با استانداردهای جهانی، جهت تولید محصولات کشاورزی ارگانیک

ماموریت

ارائه مناسب ترین خدمات به کشاورزان برای تولید محصولات ارگانیک با بهره وری بالا، مطابق استانداردهای جهانی.
کمک به بسط فرهنگ کشاورزی ارگانیک.

©2019 Biorun. All Rights Reserved | کلیه حقوق برای شرکت فن آوری زیستی طبیعت گرا محفوظ است ۱۳۹۶©