کار در کشاورزی ارگانیک

farm worker.jpgبا فعالیت  در بخش کشاورزی ارگانیک، فرصت‌های کاری جالب و درخور توجهی در این حوزه ایجاد می‌گردد و با رشد تقاضای مصرف‌کننده، این فرصت‌ها هم بیشتر می‌شوند.


کشاورزی

واضح‌ترین فرصت کاری در این زمینه مربوط به کار در زمین کشاورزی است زیرا به تعداد زیادی نیروی انسانی با تجارب مختلف در زمینه کشاورزی نیاز است.

کشاورزان ارگانیک معمولاً تعداد زیادی مهارت‌جو جذب می‌کنند تا از این طریق نسل بعدی کشاورزان با ترکیبی پایدار از روشهای کشاورزی نوین و سنتی آشنا شوند. امکان کار در شرکت‌های متنوع مشغول در بخش کشاورزی ارگانیک همچنین فرصت‌ها را برای تازه‌واردها به بخش کشاورزی افزایش می‌دهد بویژه در زمانی که سن متوسط کشاورزان براحتی بالای ۶۰ سال است و افراد کمتر و کمتری وارد بخش کشاورزی می‌شوند.

پژوهشی موسوم به کارهای ارگانیک که در سال ۲۰۰۶ توسط انجمن خاک بریتاینا انجام شد نشان داد که کشاورزی ارگانیک در بریتانیا بطور متوسط در هر زمین کشاورزی نسبت به زمینهای معادل خود که در آن کشاورزی غیر ارگانیک صورت می‌گیرد، ۳۲ درصد شغل بیشتری ارایه می‌دهد و کشاورزان ارگانیک در بریتانیا بطور متوسط هفت سال از کشاورزان غیر ارگانیک جوانتر هستند.

مزارع باز
تصویر سالم طبیعت و کشاورزی که ناشی از کشاورزی ارگانیک است فرصت‌هایی را بوجود می‌آورد تا شرکت‌های گردشگری محیطی و گردشگری روستایی تأسیس شوند و زمینهای کشاورزی در معرض دید عموم قرار بگیرند و مثلاً روزهای بخصوصی برای بازدید مردم از این زمینها اختصاص پیدا کند. شرکت‌های دیگری هم می‌تواند برای ارایه سایر خدمات پذیرایی و گردشگری به‌وجود بیاید.

چنین فرآیندی می‌تواند باعث بهره‌مندی افراد و شرکت‌های مشغول در زمینه بازاریابی، گردشگری و پذیرایی و خیلی از زمینه‌های دیگر شود.

آسایش حیوانات
 افرادی که با حیوانات ارگانیک کار می‌کنند بدلیل تأکید کشاورزی ارگانیک بر حفظ استانداردهای سلامت و آسایش حیوانات باید بسیار متعهد و با مهارت باشند. چنین مشخصاتی برای این افراد فقط شامل کشاورزان و کارگران مزارع نمی‌شود بلکه شامل افراد زیر هم می‌شود:

• دامپزشکان و تأمین‌کنندگان داروهای دامپزشکی
• تأمین‌کنندگان غذای حیوانات
• سایر ارایه‌دهندگان خدمات مانند متخصصان نگهداری و اسکان دام

پژوهش‌
نیازهای مختلف کشاورزی ارگانیک از جمله نیاز به اطلاعات و پژوهش در زمینه کنترل علف‌های هرز بدون علف‌هرزکش شیمیایی یا تولید بیشتر بدون استفاده بی‌رویه از کودهای شیمیایی، باعث ایجاد فرصت‌های پژوهشی در زمینه‌های مختلف علمی می‌شود. بعضی از این زمینه‌های پژوهشی عبارتند از:

• سیستم‌های هرس کردن
• حفاظت از گیاه
• مواد مغذی گیاه
• آسایش و سلامت حیوان
• تغذیه حیوان

الگوی جدید
خیلی از کشاورزان ارگانیک علاوه بر تولید گیاه و دام که درنهایت سر از سفره ما در می‌آورند، در عین حال نقش فعالی در بازاریابی و گاهی هم فرآوری و توزیع و فروش محصولات خود ایفا می‌کنند.

چنین رویکردی نیاز به همکاری ارایه‌دهندگان خدمات دارد که دانش فراوانی در زمینه کشاورزی ارگانیک دارند و می‌توانند تمام اطلاعات و مهارت‌های لازم برای موفقیت را در اختیار کشاورزان ارگانیک و افراد شاغل در بخش فرآوری قرار دهند.

به همین دلیل فرصت‌هایی برای متخصصان در زمینه بانکداری، مشاوره‌های مالی، توصیه‌های کشاورزی و مدیریت بازرگانی وجود دارد.

کانال‌های بازار
انواع متعدد کانال‌های بازار که کشاورزان ارگانیک و افراد شاغل در بخش فرآوری استفاده می‌کنند باعث ایجاد تعداد زیادی شغل در زمینه فروش و فرصت‌های شغلی دیگر در بخش فرآوری و توزیع می‌شود.

 حمل و نقل
کشاورزی ارگانیک همچنین به خدمات حمل و نقل نیاز دارد تا نیازهای این صنعت برآورده شود. از جمله این نیازها عبارتند از:

• تحویل محصول به بازارهای نزدیک در زمان کوتاه
• جداسازی مؤثر محصولات ارگانیک از غیر ارگانیک بطور مداوم
• به حداقل رساندن زمان حمل و نقل و هرگونه اضطراب یا ناراحتی دام ناشی از حمل و نقل