کشاورزی حدود 12000 سال قدمت دارد و احتمالا سرآغاز کشاورزی با کشف ارقامی از گندم وحشی که توانایی نگهداری بذر خود پس از رسیدن را داشته‌اند، در منطقه خاور میانه و به احتمال زیاد دامنه کوه‌های زاگرس ایران صورت گرفته است. این خاک، 12000 سال برای نیاکان ما در ایران غذا فراهم کرده و در این زمان، قطعا بارها و بارها، خشکسالی‌ها، تغییر اقلیم‌ها، قحطی‌ها و ... اتفاق افتاده است. با این حال، ما تنها در طول 70 سال اخیر، تقریبا این خاک را تا مرز نابودی پیش برده و شرایط بحرانی و ناخوشایندی را با تکیه بر کلیدواژه‌های "خشکسالی" و "تغییر اقلیم" به وجود آورده‌ایم. اگر بخواهیم این خاک را به همین شکلی که امروز هست، به نسل‌های بعدی به عنوان میراث به یادگار بگذاریم، باید تغییراتی در نحوه مدیریت خاک و شیوه‌های کشاورزی خود ایجاد کنیم و در این مسیر، چاره‌ای جز بازگشت به طبیعت و فراهم کردن شرایطی که درطول این 12000 سال برقرار بوده است نداریم.

طبیعت و از جمله اکوسیستم‌های کشاورزی، خاستگاه مجموعه پیچیده‌ای از موجودات زنده، واکنش‌های بیولوژیکی وبیوشیمیایی و روابطی است که  هزاران، میلیون‌ها و بعضا صدها میلیون سال برای شکل‌گیری آنها زمان صرف شده است. این موجودات، با طیفی از فعالیت‌های بیولوژیکی، همواره نقش مهمی در حفظ بافت و حاصلخیزی خاک و چرخه مواد غذایی ایفا کرده‌اند و تولید پایدار مواد غذایی در شرایط و برهه‌های مختلف را تضمین کرده‌اند. شکی نیست که ورود طیف وسیعی از ترکیبات غیرسازگار با طبیعت از جمله کودهای شیمیایی، آفتکش‌ها، علف‌کش‌ها، هورمون‌ها و ... توسط انسان، بخش مهمی از این گنجینه‌های طبیعی را به نابودی کشانده و خاک را به بستر مرده و غیرپویایی تبدیل کرده که تنها در صورت اضافه کردن مداوم کودهای شیمیایی، می‌تواند محصول در اختیار ما قرار دهد و روز به روز نیاز خاک به این ترکیبات به دلیل نابودی میکروارگانیسم‌های مفید بیشتر می‌شود. برای غلبه بر این مشکل، تنها راهکار کاهش مصرف بی‌رویه ترکیبات شیمیایی و در عوض، جایگزین کردن آنها با میکروارگانیسم‌هایی است که از خاک جمع‌آوری شده، تکثیر شده و تحت عنوان کودهای بیولوژیک یا پروبیوتیک‌های گیاهی مجددا به خاک باز گردانده می‌شوند. در مطالعات مختلف نشان داده شده است که این راهکار به خوبی می‌‌تواند پویایی و حاصلخیزی خاک مرده را به آن بازگردانده و در کنار افزایش و حفظ عملکرد، سلامت محیط زیست را نیز تامین نماید.

شرکت فناوری زیستی طبیعت‌گرا (بایوران) نزدیک به دو دهه است که در زمینه تولید فراورده‌های بیولوژیک در کشور فعالیت دارد و امروز با اندوخته بسیار خوبی از تجربه، افتخارات و سابقه مصرف محصولات، خود را به عنوان بزرگترین و مدرن‌ترین تولیدکننده اختصاصی محصولات بیولوژیک در ایران و منطقه خاور میانه مطرح ساخته است. محصولات این شرکت، شامل مجموعه‌ای از پروبیوتیک‌های گیاهی و حیوانی مانند باکتری‌های تثبیت‌کننده ازت، باکتری‌های حل‌کننده فسفات، باکتری‌ها و قارچ‌های محرک رشد گیاهان و باکتری‌های مفید دستگاه گوارش انسان، دام، طیور و آبزیان هستند که مطابق دانش روز دنیا و با تکیه بر تیم متخصص و دستگاه‌های تخمیری مدرن تولید می‌شوند. در بخش کشاورزی، ما زمان و هزینه بسیار زیادی برای ترویج فرهنگ گرایش به سمت کشاورزی زیستی و رفع ذهنیت بدی که در این چند سال در مورد کشاورزی ارگانیک در ذهن مردم شکل گرفته صرف کرده‌ایم و در این راه، کارایی محصولات بیولوژیک در افزایش عملکرد محصولات، حتی بهتر از نهاده‌های شیمیایی را بارها و بارها ثابت کرده‌ایم. محصولاتی با نتایج ضد و نقیض را از چرخه تولید حذف کرده یا نقص آنها را برطرف ساخته‌ایم و محصولاتی با نتایج مثبت را به سمت هر چه بهتر شدن پیش برده‌ایم. از نظرات ارزشمند کشاورزان در هر روستا، شهر و استانی استفاده کرده و بازخورد محصولات در هر منطقه‌ای را به دقت رصد کرده‌ایم. علی‌رغم همه بی‌عدالتی‌ها در زمینه واردات نهاده‌های شیمیایی، با صرف زمان و تلاش بیشتر، با قدرت به رقابت پرداخته و امروز به خوبی اهمیت گرایش به سمت محصولات بیولوژیک را به مردم عادی، کشاورزان، کارشناسان، مدیران و رسانه‌های مختلف منتقل کرده‌ایم. این تلاش همچنان ادامه دارد. ما مصمم هستیم که با بهبود محصولات کنونی و افزایش تنوع محصولات، دین خود را به این خاک ادا کنیم و در این مسیر، قدردان حمایت‌ها، دلگرمی‌ها و استقبال کشاورزان، مدیران و کارشناسانی هستیم که باید گفت بزرگترین خدمات را به نسل‌های آینده این مرز و بوم می‌کنند. قدردان همه کشاورزانی هستیم که به ما اعتماد کردند و سپاسگزار مسئولان و مدیرانی هستیم که اعتبار و جایگاه خود را برای کمک به ترویج کشاورزی ارگانیک در طبق اخلاص گذاشتند.


به بهانه آغاز فصل کاشت گندم

به بهانه آغاز فصل کاشت گندم

کشف رقم جدید از گندم وحشی که می‌توانست دانه خود را پس از رسیدن چسبیده به خود نگه دارد، احتمالا سرآغاز کشاورزی بوده است که حدود دوازده هزار سال قبل، در بخش‌های از خاور میانه و به احتمال زیاد زاگرس ایران اتفاق افتاده است. ...
Read more

Get in Touch

Address

No. 142/41 West 8th St. Goldasht. Karaj-IRAN

Zip Code: 31979-59658

P.O.BOX: 31995-133 Kamalshahr-Karaj

Phone: +98(26)34806666-7

Fax: +98(26)34804564

Email: info@biorun.ir

Follow us on Social Media