حشره‌کش بیولوژیک بایولپ (سوسپانسیون غلیظ)

به سختی می‏‌توان محصول کشاورزی را نام برد که حداقل توسط یک آفت پروانه‌‏ای مورد حمله قرار نگیرد. تعداد زیادی از مهم‌‏ترین آفات محصولات کشاورزی در راسته بالپولکداران قرار دارند و استفاده بی‏‌رویه و بی‏‌برنامه از آفت‌کش‌‏های شیمیایی، نه تنها باعث بروز مقاومت در جمعیت این آفات شده بلکه با از بین بردن دشمنان طبیعی، زمینه را برای افزایش جمعیت آنها و ظهور آفات جدید فراهم ساخته است. از سویی، افزایش آگاهی در زمینه اثرات زیان‌بار آفت‌کش‌های شیمیایی بر سلامت مصرف‌کنندگان و محیط زیست، موضوعی است که ذهن محققان را بیش از پیش به سمت یافتن راهکارهای جایگزین برای کنترل آفات معطوف کرده است. در این زمینه، شرکت بایوران اقدام به تولید یک آفت‌کش بیولوژیک اختصاصی برای کنترل لارو گونه‌‏های مختلف بالپولکداران نموده است.

آفت‌کش بیولوژیک بایولپ، حاوی اسپور و کریستال اندوتوکسین باکتری بیمارگر Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki است که به اختصار بی‌تی نامیده می‌شود. این حشره‌کش به طور اختصاصی بر مرحله لاروی گونه‌های مختلف بالپولکداران اثر می‌گذارد. توکسین مذکور، پس از تغذیه لارو، در محیط روده آن فعال شده و با تخریب دیواره دستگاه گوارش، ظرف مدت 24 تا 48 ساعت لارو هدف را از پای در می‌آورد.

بایولپ (حشره‌کش مبتنی بر بی‌تی ) یک لاروکش قوی است که برای کنترل انواع مختلف بالپولکداران مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماده موثره بایولپ در محیط روده سایر حشرات غیرفعال باقی مانده و در نتیجه، این آفتکش، برای حشرات غیرهدف مانند دشمنان طبیعی، عوامل گرده‌افشان و سایر موجودات زنده از جمله انسان و دام کاملا بی‌خطر است. در برنامه‌های مدیریت تلفیقی آفات به منظور تولید محصولات ارگانیک و مناسب صادرات، این محصول می‌تواند به عنوان یکی از ارکان اصلی مدیریت آفات پروانه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

مقادیر توصیه‌شده از این آفت‌کش را در 600 تا 1000 لیتر آب حل کرده و مطابق جدول زیر برای مبارزه با آفات مختلف در سطح یک هکتار استفاده کنید.

 

نوع محصول نام فارسی آفت نام علمی آفت محصول مقدار مصرف
محصولات زراعی مینوز برگ گوجه‌­فرنگی Tuta absoluta گوجه‌­فرنگی 2 تا 3 لیتر در هکتار
کرم غوزه پنبه Helicoverpa armigera پنبه، گوجه­‌فرنگی، نخود
ساقه­‌خوار اروپایی ذرت Ostrinia nubilalis ذرت
کرم ساقه‌­خوار برنج Chilo suppressalis برنج
بید کلم Plutella xylostella کلم
سفیده­‌های کلم و شلغم Pieris sp. کلم، کاهو
کرم برگخوار چغندر Spodoptera exigua چغندر، ذرت، یونجه
درختان میوه کرم خوشه­‌خوار انگور Lobesia botrana انگور 3 تا 4 لیتر در هکتار
لیسه سیب Yponomeuta malinellus سیب و سایر درختان میوه
شب‌­پره کوچک خرما Batrachedra amydraula خرما
درختان جنگلی و فضای سبز ابریشم‌­باف ناجور Lymantria dispar جنگل و فضای سبز
پروانه سفید آمریکایی Hyphanteria cunea جنگل و فضای سبز
شب­‌پره شمشاد Cydalima perspectalis جنگل و فضای سبز

تماس با ما

آدرس

کرج، گلدشت، خیابان هشتم غربی پلاک 142/41

کد پستی: 59658-31979

صندوق پستی: 133-31995 کرج، کمال شهر

تلفن تماس: 7-6666 3480 026

دورنگار: 4564 3480 026

ایمیل: info@biorun.ir

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید