حشره‌کش بیولوژیک بایولپ (پودر وتابل)

آفات پروانه‌‏ای بیشترین سهم را در ایجاد خسارت در بین آفات کشاورزی دارند و سالانه، حجم قابل‌توجهی از آفتکش‌­های شیمیایی، برای مبارزه با این آفات روی محصولات مختلف استفاده می­‌شود. خوشبختانه، در سال­‌های اخیر، آگاهی عمومی نسبت به مضرات استفاده بی­‌رویه از آفتکش­‌های شیمیایی افزایش یافته و تلاش‌­های خوبی برای کاهش مصرف این ترکیبات و استفاده از روش­‌ها و ترکیبات جایگزین در کشور صورت گرفته است. بایولپ، یک آفت‏‏کش بیولوژیک با فرمولاسیون پودر وتابل و حاوی ماده مؤثره اسپور و کریستال اندوتوکسین باکتری Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki  است که به اختصار بی‌تی نامیده می‌شود. این حشره‌کش به‌طور اختصاصی برای کنترل آفات پروانه‌‏ای مورد استفاده قرار می‏‏‌گیرد.

بایولپ (حشره‌کش مبتنی بر بی‌تی)، حاوی ماده موثره اسپور و کریستال اندوتوکسین باکتری بیمارگر Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki است که به طور اختصاصی بر مرحله لاروی گونه‌های مختلف بالپولکداران اثر می‌گذارد. توکسین مذکور، در محیط روده حشره فعال شده و با تخریب دیواره دستگاه گوارش، ظرف مدت 24 تا 48 ساعت آنها را از پای در می‌آورد. بایولپ یک آفتکش گوارشی است و روی اندام هوایی گیاهان محلول‌پاشی می‌شود. بنابراین، این آفتکش برای کنترل آفات برگخوار و ساقه‌خوار که حداقل بخشی از دوره لاروی خود را به صورت خارجی روی سطوح گیاهی سپری می‌کنند بسیار مناسب است.

بایولپ یک لاروکش قوی است که برای کنترل انواع مختلف بالپولکداران مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماده موثره بایولپ در محیط روده سایر حشرات غیرفعال باقی مانده و در نتیجه، این آفتکش، برای حشرات غیرهدف مانند دشمنان طبیعی، عوامل گرده‌افشان و سایر موجودات زنده از جمله انسان و دام کاملا بی‌خطر است. در برنامه‌های مدیریت تلفیقی آفات به منظور تولید محصولات ارگانیک و مناسب صادرات، این محصول می‌تواند به عنوان یکی از ارکان اصلی مدیریت آفات پروانه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

مقادیر توصیه‌شده از این آفتکش را در 600 تا 1000 لیتر آب حل کرده و مطابق جدول زیر برای مبارزه با آفات مختلف در سطح یک هکتار استفاده کنید.

نوع محصول نام فارسی آفت نام علمی آفت محصول مقدار مصرف
محصولات زراعی مینوز برگ گوجه‌­فرنگی Tuta absoluta گوجه‌­فرنگی 400 تا 500 گرم در هکتار
کرم غوزه پنبه Helicoverpa armigera پنبه، گوجه‌­فرنگی، نخود
ساقه‌­خوار اروپایی ذرت Ostrinia nubilalis ذرت
کرم ساقه‌­خوار برنج Chilo suppressalis برنج
بید کلم Plutella xylostella کلم
سفیده­‌های کلم و شلغم Pieris sp. کلم، کاهو
کرم برگخوار چغندر Spodoptera exigua چغندر، ذرت، یونجه
درختان میوه کرم خوشه­‌خوار انگور Lobesia botrana انگور 500 تا 600 گرم در هکتار
لیسه سیب Yponomeuta malinellus سیب و سایر درختان میوه
شب­‌پره کوچک خرما Batrachedra amydraula خرما
درختان جنگلی و فضای سبز ابریشم‌­باف ناجور Lymantria dispar جنگل و فضای سبز 750 گرم در هکتار
پروانه سفید آمریکایی Hyphanteria cunea جنگل و فضای سبز
شب‌­پره شمشاد Cydalima perspectalis جنگل و فضای سبز

 

تماس با ما

آدرس

کرج، گلدشت، خیابان هشتم غربی پلاک 142/41

کد پستی: 59658-31979

صندوق پستی: 133-31995 کرج، کمال شهر

تلفن تماس: 7-6666 3480 026

دورنگار: 4564 3480 026

ایمیل: info@biorun.ir

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید