پرداس (سن شکارگر اوریوس)

امروزه، کنترل بیولوژیک آفات، با تکیه بر گونه‌های تجاری‌شده دشمنان طبیعی از جمله پارازیتوییدها، شکارگرها و عوامل بیمارگر، نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف بی‌رویه سموم شیمیایی و تولید محصولات سالم و سازگار با محیط زیست دارد. گونه‌های مختلف جنس Orius، از شکارگرهای توانمند بندپایان کوچک بویژه تریپس‌ها، کنه‌های تارتن، سفیدبالک‌ها، تخم حشرات و لاروهای کوچک بالپولکداران هستند و چندین گونه از آن‌ها برای کنترل بیولوژیک آفات مذکور در گلخانه‌ها تجاری‌سازی شده‌اند. پوره و حشرات کامل این سن‌ها، از مراحل مختلف زندگی آفات هدف تغذیه کرده و نقش بسیار مهمی در کاهش جمعیت آن‌ها و افزایش عملکرد محصولات ایفا می‌کنند. محصول پرداس، بر پایه سن شکارگر Orius laevigatus (Hemiptera: Anthocoridae) تولید شده و برای کنترل تریپس‌ها در محصولات گلخانه‌ای مختلف قابل استفاده است.

هر بطـری محصـول پرداس، حاوی بیش از 1000 پوره و حشره بـالغ سن شکـارگـر O. laevigatus است که در بستری از خاک‌اره و ورمیکولیت به همراه مواد غذایی کافی برای رسیدن بطری تا محل مصرف فرموله شده است. پوره‌ها به رنگ کرم تا قهوه‌ای روشن و حشرات بالغ به رنگ سیاه هستند. هر پوره، در طول دوره زندگی 12 روزه خود، بیش از 50 لارو تریپس را از بین برده و هر حشره بالغ نیز روزانه می‌تواند تا 20 لارو تریپس را شکار کند.

مصرف این محصول، برای کنترل گونه‌های مختلف تریپس‌ها روی محصولاتی مانند توت‌فرنگی، فلفل‌سبز، خیار سبز، سبزیجات، پیاز، گیاهان زینتی مانند رز و میخک و نهالستان‌ها توصیه می‌شود. محصولاتی مانند رز، فلفل و توت‌فرنگی که در دوره گلدهی دارای منابع گرده هستند، شرایط ایده‌الی برای رهاسازی سن شکارگر اوریوس فراهم می‌کنند، چرا که در غیاب آفات هدف، این حشرات می‌توانند با تغذیه مختصر از گرده گیاهان، بدون ایجاد خسارت به گیاه میزبان، بقای خود را حفظ کرده و در گلخانه مستقر شوند. در گلخانه‌هایی که گیاه کشت‌شده، فاقد منابع گرده است، توصیه می‌شود به همراه فرمولاسیون سن شکارگر، مقداری گرده نیز به عنوان غذای جایگزین مورد استفاده قرار گیرد.

در زمان مصرف، بطری را به آرامی در حالت افقی چند دور بچرخانید تا محتویات آن به طور یکنواخت مخلوط شود. سپس، محتوی بطری را مطابق جدول زیر، به صورت لکه‌ای، روی سطح برگ‌ها در گلخانه پخش کنید. در زمان کاربرد این محصول، دوره کارنس حشره‌کش‌های شیمیایی باید رعایت شود.

 

شدت آلودگی مساحت کاربرد یک بطری تعداد تکرار رهاسازی
پیشگیری 1000 مترمربع 1 بار رهاسازی
شدت آلودگی کم 750 مترمربع 1-2 رهاسازی به فاصله 30 روز
آلودگی شدید 500 مترمربع 1-3 رهاسازی به فاصله 30 روز
 

کنترل همزمان چندین گونه از آفات عمومی گلخانه‌ها و محصولات کشاورزی شامل تریپس‌ها، کنه‌های تارتن، شته‌ها، سفیدبالک‌ها و بالپولکداران

سازگاری با سایر برنامه‌های کنترل بیولوژیک مانند کاربرد زنبورهای پارازیتویید و باکتری بی‌تی (محصول بایولپ)

کاهش مصرف بی‌رویه سموم شیمیایی در گلخانه‌ها و تولید محصول سالم و ارگانیک

 

تماس با ما

آدرس

کرج، گلدشت، خیابان هشتم غربی پلاک 142/41

کد پستی: 59658-31979

صندوق پستی: 133-31995 کرج، کمال شهر

تلفن تماس: 7-6666 3480 026

دورنگار: 4564 3480 026

ایمیل: info@biorun.ir

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید