قارچکش بیولوژیک بایوگارد

قارچ Trichoderma harzianum و باکتری Bacillus velezensis از مهم‌ترین پروبیوتیک‌های گیاهی هستند که با استقرار در فضای اطراف ریشه گیاهان، بر رشد و عملکرد آن‌ها تاثیر مثبت می­‌گذارند.  قارچ تریکودرما هارزیانوم و باکتری باسیلوس ولزنسیس، در تعامل با ریشه گیاه و از طریق مجموعه‌ای از مکانیسم‌ها مانند تولید هورمون‌های رشدی همچون اکسین و جیبرلین، تسهیل جذب آهن از طریق تولید سیدروفور و تولید طیفی از آنزیم‌ها و ترکیبات ضدقارچی و ضدباکتریایی مانند کیتیناز، گلوکوناز و آنتی‌بیوتیک،  تولید ترکیبات ضداسترس و ... علاوه بر بهبود رشد و عملکرد گیاه، از آن در برابر عوامل بیماری‌زای خاکزی و عوامل تنش‌زای غیرزنده محافظت می‌کنند. این میکروارگانیسم‌ها به عنوان شناخته‌شده‌ترین ماده موثره تشکیل دهنده قارچکش‌های بیولوژیک، جایگاه ویژه‌ای در کنترل بیولوژیک بیماری‌های گیاهی به‌ویژه بیماری‌های گیاه­‌میری، بوته‌میری و پوسیدگی و پژمردگی ریشه و طوقه که عموما توسط قارچ‌هایی مانند فوزاریوم، فیتوفتورا، پیتیوم، ریزوکتونیا، ماکروفومینا و اسکلروتینیا ایجاد می‌شوند، دارند.

بایوگارد یک کود-قارچکش بیولوژیک با فرمولاسیون پودر وتابل، محلول در آب، متشکل از میکروارگانیسم‌های مفید همچون قارچ Trichoderma harzianum و باکتری Bacillus velezensis، اسید هیومیک (هیومات پتاسیم) و عصاره جلبک دریایی با منشاء Laminaria، Sargassum و Ascophyllum nodosum است. این محصول قابلیت کاربرد در گیاهان زراعی، سبزی و صیفی، درختان میوه و زینتی و گیاهان گلخانه‌ای (خاکی و هیدروپونیک) را داشته و منجر به بهبود رشد، سلامت و عملکرد گیاهان می‌شود. 

میکروارگانیسم‌های موجود در این محصول، از طریق تولید هورمون‌های رشد گیاهی و تسهیل جذب عناصر غذایی سبب افزایش سرعت جوانه‌زنی بذور، توسعه سیستم ریشه‌ای و بهبود رشد و عملکرد گیاهان شده و از طرف دیگر با تولید طیف وسیعی از آنتی‌بیوتیک‌ها، متابولیت‌ها و آنزیم‌های تجزیه کننده سلولز و کیتین سبب افزایش مقاومت گیاهان نسبت به تنش‌های زنده و غیرزنده مانند شوری، خشکی و نوسانات دمایی می‌شود. وجود گونه‌های متنوع جلبک دریایی در این محصول به عنوان یک منبع طبیعی سرشار از هورمون‌های اکسین، جیبرلین و سیتوکینین و نیز کربوهیدرات‌های پیچیده علاوه بر مقاوم‌سازی گیاه در برابر تنش‌ها منجر به افزایش میزان باردهی و تحرک رشد میکروارگانیسم‌های موجود در این محصول می‌شود. همچنین، اسیدهیومیک موجود در بایوگارد به عنوان تامین‌کننده ماده آلی خاک و کلاته‌کننده عناصر غذایی به بهبود رشد، سلامت و عملکرد گیاهان کمک بسزایی می‌کند.

بهبود جوانه‌زنی بذور و افزایش درصد سبز شدن مزرعه

تسریع ریشه‌زایی و افزایش میزان جذب عناصر غذایی

افزایش ظرفیت بافری خاک به ویژه در شرایط pH نامطلوب

افزایش مقاومت گیاه به تنش‌های غیر زنده مانند خشکی، سرمازدگی، گرمازدگی و شوری

افزایش مقاومت گیاهان به تنش‌های زنده مانند عوامل بیماری‌زای قارچی مانند فوزاریوم، فیتوفتورا، پیتیوم، ریزوکتونیا، ماکروفومینا و اسکلروتینیا

بذرمال و غده‌مالی: در این روش، بذر یا غده مورد استفاده را با مقدار مناسب آب مرطوب کرده و مقدار توصیه‌شده محصول را روی آن بریزید. پس از هم زدن کامل بذرها و غده‌ها، حتی‌الامکان در همان روز اقدام به کشت کنید.

تلقیح ریشه نشاء و نهال: در این روش، مقدار توصیه شده محصول را در مقدار مناسب آب در یک تشت یا مخزن حل کرده و ریشه قلمه و نشاء را قبل از کشت، به مدت 15 دقیقه در محلول تهیه شده قرار دهید.

سرک (همراه آب آبیاری): در این روش، مقدار توصیه شده محصول را با 100 لیتر آب مخلوط کرده و در یک مخزن شیردار در مسیر آبیاری قرار دهید تا به طور یکنواخت برای یک هکتار از مزرعه، باغ یا خزانه (ویژه برنج) مورد استفاده قرار گیرد. 

روش مصرف
توضیحات
آب آبیاری 1/5 کیلوگرم در یک هکتار باغ یا مزرعه، هر ماه یکبار در طول فصل رشد تکرار شود.
تلقیح ریشه نشاء و نهال 1 تا 1/5 کیلوگرم در 100 لیتر آب برای نشاء یک هکتار استفاده شود.
بذرمال 1 کیلوگرم برای 100 کیلوگرم بذر گیاهان با اندازه بذر درشت مانند آفتابگردان، حبوبات، صیفی‌جات و ... استفاده شود.
1/5 کیلوگرم برای 100 کیلوگرم بذر گیاهان با اندازه بذر متوسط مانند گندم، جو، ذرت و ... استفاده شود.
2 کیلوگرم برای 100 کیلوگرم بذر گیاهان با اندازه بذر ریز مانند یونجه، شبدر، ارزن، سبزیجات و ... استفاده شود.
اختلاط با بستر کشت 0/5 تا 1 کیلوگرم برای یک مترمکعب بستر کشت استفاده شود.
هیدروپونیک 1 کیلوگرم در 1000 مترمربع همراه با محلول غذایی، 3 تا 5 بار در طول فصل رشد استفاده شود.

 

*** میزان کاربرد ممکن است بسته به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک، شرایط اقلیمی و شرایط کشت گیاه تغییر کند.

*** از اختلاط بایوگارد با قارچکش‌های شیمیایی و ترکیبات باکتری‌کش مانند سموم مسی و ترکیب بردو جدا اجتناب کنید.

 

 

*

تماس با ما

آدرس

کرج، گلدشت، خیابان هشتم غربی پلاک 142/41

کد پستی: 59658-31979

صندوق پستی: 133-31995 کرج، کمال شهر

تلفن تماس: 7-6666 3480 026

دورنگار: 4564 3480 026

ایمیل: info@biorun.ir

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید