قارچکش بیولوژیک پروبیوتکت

باکتری‌های ریزوسفری محرک رشد گیاهان (PGPRs)، گروه مهمي از میکروارگانیسم‏‌ها هستند كه با استقرار در فضاي اطراف ریشه گیاه، اثرات مفيدي بر رشد، سلامت و عملکرد آنها می‌گذارند. گونه‌هایی از این باکتری‌ها، از طريق توليد يك يا چند آنتي‏‌بيوتيك همچون متابوليت‌هاي ضد‏قارچي سبب توقف رشد يا مرگ بيمارگرهای گياهي شده و یا با توليد آنزيم‌هاي خارج سلولي همچون كيتيناز و گلوكاناز سبب هيدروليزشدن ديواره‌ي سلولي قارچ‌هاي بيمارگر مي‌شوند. این باکتری‌ها، همچنین به عنوان جمعيت ميكروبي همراه گياهان، با مكانيسم‌هاي مختلف از جمله توليد هورمون‌های تنظیم‌کننده رشد گیاهی، افزایش راندمان جذب آهن و محلول‌سازی فسفر، به طور مستقیم بر رشد گياهان تاثير می‌گذارند.

قارچکش بیولوژیک پروبیوتکت، از نظر محتوا و نحوه اثر مشابه کود بیولوژیک پروبیو 96 است. این محصول، حاوی تراکم قابل‌توجهی از باکتری پروبیوتیک Bacillus subtilis است که اثرات مثبت آن بر رشد، سلامت و عملکرد گیاهان مختلف در مطالعات زیادی به اثبات رسیده است. این باکتری‌ها، با تولید طیفی از آنزیم‌های هیدرولیزکننده، تاثیر آنتاگونیستی بر رشد میکرواُرگانیسم‌های مضر دارند و به خوبی از گیاهان در برابر عوامـل بیماری‌زای خاکـزی محافظـت مـی‌کنند. همچنین، این باکتری‌ها با تولید مجموعه‌ای از هورمون‌های رشدی مانند اُکسین‌ها، سیتوکینین، ژیبرلین و آبسیزیک‌اَسید، به طور مستقیم به رشد گیاهان کمک می‌کنند. از سوی دیگر، این باکتری‌ها دارای طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های زیستی مانند تولید سیدروفور، تثبیت ازت و محلول‌سازی فسفر هستند و به همین دلیل، در فراهم کردن عناصر غذایی برای گیاهان و مقاومت آنها به عوامل تنش‌زای محیطی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.

علاوه بر اثرات مثبت این محصول بر رشد و سلامت گیاهان، استفاده از این محصول می‌تواند به تولید محصول سالم و عاری از مواد شیمیایی منجر شده و در طولانی‌مدت به حاصلخیزی پایدار خاک و بهبود تنوع زیستی موجودات مفید خاکزی کمک کند. در خاک‌ها و مناطقی که با تنش‌های زنده و غیرزنده درگیر هستند، استفاده از این محصول توصیه می‌شود.

پروبیوتکت را می‌توان به صورت بذرمال یا به همراه آب آبیاری برای انواع مختلف گیاهان زراعی و گلخانه‌ای استفاده کرد. همچنین، می‌توان از این ترکیب برای تلقیح ریشه نشاء، قلمه یا نهال نیز استفاده کرد.

توضیحات میزان مصرف روش کاربرد
مقدار توصیه­‌شده کود را روی بذر مورداستفاده برای یک هکتار مزرعه بپاشید و بذرها رو زیر و رو کنید تا به طور یکنواخت با کود آغشته شوند. حتی­‌الامکان بذرها را تا یک روز پس از بذرمال کشت کنید. 2 تا 3 لیتر در هکتار بذرمال
مقدار توصیه‌­شده کود را در 100 لیتر آب حل کرده و ریشه نهال یا نشاء­های مورداستفاده برای یک هکتار مزرعه را به مدت 15 دقیقه در محلول تهیه‌­شده قرار دهید. 3 لیتر در هکتار تلقیح نشاء، قلمه و نهال

روش سنتی: مقدار توصیه­‌شده کود را در 100 لیتر آب حل کرده و محلول حاصل را در یک مخزن شیردار در مسیر آبیاری قرار دهید تا به طور یکنواخت برای یک هکتار از مزرعه یا باغ مورد استفاده قرار گیرد.

روش قطره‌­ای: مقدار توصیه‌­شده کود را در مخزن کود یا استخر ریخته تا همراه آب در سیستم آبیاری برای یک هکتار توزیع شود.

3 تا 4 لیتر در هکتار سرک

تماس با ما

آدرس

کرج، گلدشت، خیابان هشتم غربی پلاک 142/41

کد پستی: 59658-31979

صندوق پستی: 133-31995 کرج، کمال شهر

تلفن تماس: 7-6666 3480 026

دورنگار: 4564 3480 026

ایمیل: info@biorun.ir

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید