کود بیولوژیک بایوسوی

سویا، به دلیل دارابودن محتوای بالای پروتئین، یکی از مهم‏‌ترین منابع پروتئینی برای انسان، دام و طیور محسوب می‏‌شود. فراهم کردن مقدار کافی نیتروژن به عنوان یکی از اجزای اصلی ساختمان پروتئین‏‌ها و کلروفیل، برای افزایش عملکرد و بهبود کیفیت پروتئین دانه سویا از اهمیت فوق‌‏العاده‌‏ای برخوردار است. با اینکه عمومی‌ترین راهکار برای تامین ازت موردنیاز گیاهان، استفاده از کودهای شیمیایی ازته مانند اوره است، همزیستی ریشه سویا با باکتری‌های تثبیت‌کننده ازت، شرایط خاصی را فراهم ساخته تا میزان مصرف کودهای شیمیایی در مزارع سویا به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کند. به عقیده متخصصان، بهترین روش برای تأمین ازت مورد نیاز گیاه سویا، تلقیح بذرها با باکتری‌‏های تثبیت کننده ازت است. بر این اساس، شرکت بایوران اقدام به تولید یک کود بیولوژیک اختصاصی به نام “بایوسوی” برای بهبود رشد و عملکرد سویا نموده است.

کود بیولوژیک بایوسوی، دربرگیرنده یکی از مهم‌ترین باکتری‌های ریزوسفری سویا (Bradyrhizobium japonicum) است که با استقرار در گره‌هایی روی ریشه گیاه و تثبیت ازت، نقش عمده‌ای در تامین نیتروژن مورد نیاز گیاه ایفا می‌کنند. بایوسوی، در بطری‌های نیم لیتری و بصورت سوسپانسیون فرموله شده است. بایوسوی، به طور ویژه برای استفاده در زراعت سویا فرموله شده و می‌تواند تا حد زیادی نیاز گیاهان به کودهای شیمیایی ازته مانند اوره را کاهش دهد.

براساس تحقیقات انجام شده، استفاده از مایه تلقیح سویا که حاوی باکتری‌های تثبیت کننده ازت است، بهترین و مطمئن‌ترین روش برای افزایش عملکرد و میزان پروتئین دانه سویا است. این کود می تواند جایگزین ۹۰ درصد کود اوره مورد استفاده در زراعت سویا شود.

تنها راه مصرف بایوسوی در زراعت سویا بصورت بذرمال و در زمان کشت می‌باشد. برای این منظور، با ایجاد چند سوراخ روی درپوش آلومینیومی بطری، محتوی یک قوطی (نیم لیتر) را روی حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم بذر سویا پاشیده و خوب هم بزنید تا تمام بذرها به طور یکنواخت به کود آغشته شود. قبل از کاشت، بذر تیمارشده را به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در سایه پهن کنید تا خشک شود.

تماس با ما

آدرس

کرج، گلدشت، خیابان هشتم غربی پلاک 142/41

کد پستی: 59658-31979

صندوق پستی: 133-31995 کرج، کمال شهر

تلفن تماس: 7-6666 3480 026

دورنگار: 4564 3480 026

ایمیل: info@biorun.ir

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید