کود بیولوژیک بایوفارم ویژه باغبانی

نیتروژن (ازت) یکی از مهم‌­ترین عناصر غذایی است که در ساختمان بسیاری از مولکول­‌های حیاتی گیاهان مانند پروتئین­‌ها، نوکلئیک‌اسید و کلروفیل  حضور فعال دارد. بدیهی است که کمبود نیتروژن در اندام­‌های گیاهی، می­‌تواند تاثیر قابل توجهی بر رشد، تولیدمثل و عملکرد گیاهان داشته باشد. علی­‌رغم اینکه نیتروژن یکی از فراوان­‌ترین عناصر موجود در اتمسفر است، کمبود نیتروژن یکی از عمومی‌­ترین مشکلاتی است که بر رشد، سلامت و عملکرد درختان اثر می­‌گذارد. از طرفی، مصرف بی­‌رویه کودهای شیمیایی ازته به آلودگی آب­‌های جاری و زیرزمینی و مشکلات زیست­‌محیطی و سلامتی دیگری منجر شده است. چندین گونه از باکتری‌­های ریزوسفری محرک رشد گیاه (PGPRs)، با استقرار در فضای اطراف ریشه درختان و تثبیت ازت اتمسفر، نقش عمده‌­ای در تامین نیتروژن موردنیاز گیاهان ایفا می­‌کنند و تا حدود زیادی می‌­توانند مصرف کودهای شیمیایی ازته را در سیستم‌­های کشاورزی و باغی کاهش دهند.

کود بیولوژیک بایوفارم، دربرگیرنده چندین گونه از باکتری‌های تثبیت‌کننده ازت است که به طور فعال در تامین ازت موردنیاز درختان نقش ایفا می‌کنند. بنابراین، این ترکیب می‌تواند تا حد زیادی جایگزین کودهای شیمیایی ازته مانند اوره شود. باکتری‌های موجود در این کود زیستی، علاوه بر تامین ازت، از طریق مجموعه‌ای از سایر فرایندها مانند حل کردن فسفات، تولید سیدروفور، تولید هورمون‌های رشدی و احتمالا تولید طیفی از ترکیبات ضدقارچی به افزایش رشد و سلامت درختان میوه و زینتی کمک می‌کنند.

علاوه بر اثرات مثبت این محصول بر رشد و سلامت گیاهان، استفاده از این محصول می‌تواند به تولید محصول سالم و عاری از مواد شیمیایی مضر بویژه نیترات منجر شده و در طولانی‌مدت به حاصلخیزی پایدار خاک و بهبود تنوع زیستی موجودات مفید خاکزی کمک کند.

بایوفارم را می‌توان به صورت چال‌کود، کانال کود و یا به همراه آب آبیاری برای تلقیح ریشه انواع درختان میوه و زینتی استفاده کرد. همچنین می‌توان از این ترکیب برای تلقیح ریشه نهال‌ها در زمان کشت استفاده کرد.

میزان و روش مصرف زمان مصرف موارد مصرف
1 لیتر بایوفارم را در 5 لیتر آب حل کرده پس ریشه نهال‌­ها را قبل از کاشت در زمین اصلی، به مدت 10 دقیقه در محلول تهیه‌­شده قرار دهید. هنگام انتقال نهال به زمین اصلی تلقیح ریشه نهال
در سایه­‌انداز درخت، بسته به سن و اندازه آن، یک یا دو چاله به قطر 30 و عمق 40 سانتیمتر ایجاد کرده و 3 کیلوگرم کود دامی پوسیده در هر چاله بریزید. 1 لیتر بایوفارم را در 50 لیتر آب حل کرده و از محلول تهیه‌­شده، یک لیتر در هر چاله بریزید و روی آن را با خاک بپوشانید. اسفندماه (همزمان با کاربرد سایر کودهای زمستانه) چالکود زمستانه

روش سنتی: 3 تا 5 لیتر بایوفارم را با توجه به نوع محصول در 100 لیتر آب حل کرده و در یک مخزن شیردار در مسیر آبیاری برای یک هکتار باغ قرار دهید.

روش قطره‌­ای: 1 تا 3 لیتر بایوفارم را در مخزن کود یا استخر ریخته تا همراه آب در سیستم آبیاری برای یک هکتار توزیع شود.

استفاده در هنگام آبیاری سرک

تماس با ما

آدرس

کرج، گلدشت، خیابان هشتم غربی پلاک 142/41

کد پستی: 59658-31979

صندوق پستی: 133-31995 کرج، کمال شهر

تلفن تماس: 7-6666 3480 026

دورنگار: 4564 3480 026

ایمیل: info@biorun.ir

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید