کود بیولوژیک پروبیو 96

باکتری­‌های ریزوسفری محرک رشد گیاه (PGPRs)، گروهی از میکروارگانیسم­‌های مفید خاکزی هستند که با استقرار در فضای اطراف ریشه گیاهان، بر رشد و عملکرد آنها تاثیر مثبت می­‌گذارند. این اثرات ممکن است بصورت مستقیم از طریق محلول­‌سازی فسفر، تثبیت نیتروژن، تسهیل جذب آهن از طریق تولید سیدروفور و تولید هورمون‌­های رشدی مانند اکسین و ژیبرلین و یا بصورت غیرمستقیم از طریق تولید ترکیبات آنتی‌­بیوتیک و محافظت از گیاه در برابر عوامل بیماری­‌زا، کاهش آهن قابل استفاده برای پاتوژن‌های گیاهی، سنتز آنزیم­‌های هیدرولیزکننده دیواره سلولی قارچ­‌های بیمارگر، تولید ترکیبات ضداسترس و ... اعمال شوند. استفاده بی‌رویه از کودهای شیمیایی و بهره‌برداری پیوسته از اراضی کشاورزی، باعث کاهش حاصلخیزی و از بین رفتن میکروارگانیسم‌های مفید خاک شده است. میکروارگانیسم‌هایی که برای تکامل آنها و برقراری ارتباط آنها با گیاهان میلیون‌‌ها سال زمان صرف شده است. شناسایی، تکثیر و فرمولاسیون مناسب باکتری‌های مفید و بازگرداندن آنها به خاک در قالب کودهای بیولوژیک می‌تواند به احیای ساختار خاک، بهبود تنوع زیستی و افزایش راندمان محصولات کشاورزی منجر شود.

کود بیولوژیک پروبیو 96، دربرگیرنده یکی از مهم‌ترین باکتری‌های پروبیوتیک گیاهی (Bacillus subtilis) است که به طور فعال در بهبود رشد، عملکرد و سلامت گیاهان مختلف بویژه گراس‌ها نقش ایفا می‌کنند. از مهم‌ترین مکانیسم‌های شناخته‌شده می‌توان به حل کردن فسفات، تولید سیدروفور، تولید هورمون‌های رشدی و بویژه تولید طیفی از ترکیبات ضداسترس و ضدقارچی اشاره کرد. این محصول، ترکیب بسیار موثری در مواجهه با تنش‌های زنده و غیرزنده مانند عوامل بیمارگر خاکزی، خشکی، شوری خاک و آب و ... نیز به شمار می‌رود. استفاده از این محصول به صورت بذرمال در مزارع گندم استان‌های مختلف کشور مانند آذربایجان شرقی، لرستان، کردستان، گلستان، مرکزی و کرمانشاه، باعث افزایش عملکرد گندم تا 47 درصد شده است.

علاوه بر اثرات مثبت این محصول بر رشد و سلامت گیاهان، استفاده از پروبیو 96 می‌تواند به تولید محصول سالم و عاری از مواد شیمیایی منجر شده و در طولانی‌مدت به حاصلخیزی پایدار خاک و بهبود تنوع زیستی موجودات مفید خاکزی کمک کند. در خاک‌ها و مناطقی که با تنش‌های زنده و غیرزنده درگیر هستند، استفاده از این محصول توصیه می‌شود.

پروبیو 96 را می‌توان به صورت بذرمال یا به همراه آب آبیاری برای انواع مختلف گیاهان زراعی و گلخانه‌ای استفاده کرد. همچنین، می‌توان از این کود برای تلقیح ریشه نشاء، قلمه و نهال نیز استفاده کرد.

توضیحات میزان مصرف روش کاربرد
مقدار توصیه­‌شده کود را روی بذر مورداستفاده برای یک هکتار مزرعه بپاشید و بذرها رو زیر و رو کنید تا به طور یکنواخت با کود آغشته شوند. حتی­‌الامکان بذرها را تا یک روز پس از بذرمال کشت کنید. 2 تا 3 لیتر در هکتار بذرمال
پس از جوانه‌­زنی بذرهایی مانند برنج، مقدار توصیه‌­شده کود را در مقدار مناسبی آب حل کرده و به بذرها اضافه کنید. 1 لیتر در هکتار تلقیح بذرهای جوانه‌­زده
مقدار توصیه‌­شده کود را در 100 لیتر آب حل کرده و ریشه نهال یا نشاء­های مورداستفاده برای یک هکتار مزرعه را به مدت 15 دقیقه در محلول تهیه‌­شده قرار دهید. 3 لیتر در هکتار تلقیح نشاء، قلمه و نهال

روش سنتی: مقدار توصیه‌­شده کود را در 100 لیتر آب حل کرده و محلول حاصل را در یک مخزن شیردار در مسیر آبیاری قرار دهید تا به طور یکنواخت برای یک هکتار از مزرعه یا باغ مورد استفاده قرار گیرد.

روش قطره‌­ای: مقدار توصیه­‌شده کود را در مخزن کود یا استخر ریخته تا همراه آب در سیستم آبیاری برای یک هکتار توزیع شود.

3 تا 4 لیتر در هکتار سرک

تماس با ما

آدرس

کرج، گلدشت، خیابان هشتم غربی پلاک 142/41

کد پستی: 59658-31979

صندوق پستی: 133-31995 کرج، کمال شهر

تلفن تماس: 7-6666 3480 026

دورنگار: 4564 3480 026

ایمیل: info@biorun.ir

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید