معرفی شرکت فن‏‌آوری زیستی طبیعت‏‌گرا

nbtco2.jpg

شرکت فن‏‌آوری زیستی طبیعت‏‌گرا در سال ۱۳۷۹ به منظور احداث مدرن‌ترین کارخانه بیوتکنولوژی در خاورمیانه جهت تولید فرآورده‏‌های بیوتکنولوژی در شهرک گلدشت کرج تأسیس و از ابتدای سال ۱۳۸۴ تولید خود را آغاز كرد.
کارخانه این شرکت توانایی تولید انواع فرآورده‌های پروبیوتیک، آنتی‌بیوتیك‌ها و واكسن‌های حیوانی، ویتامین‌ها، لاروكش‌ها، كودها، آفت‌كش‌های بیولوژیك مورد مصرف در بخش سلامت و بهداشت عمومی و كشاورزی را داراست.

اولین محصول كارخانه، لاروکش بیولوژیک با نام تجاری Bioflash است كه در دو فرمولاسیون گرانول و سوسپانسیون تولید می‏‌شود، نوع گرانول آن با قابلیت آهسته رهشی با اثر طولانی در کنترل بیماری‏‌های منتقله توسط پشه‌ها از جمله مالاریا، تب دانگ، تب زرد، چیکونگونیا و آنسفالیت و نوع سوسپانسیون آن در سیستمهای تصفیه آب و پساب کاربرد دارد.

بایوفلش در هشتم ژانویه سال ۲۰۰۹ موفق به کسب توصیه مصرف از سازمان جهانی بهداشت (WHO) گردید و سپس در كشور تایلند و تركیه ثبت شد به این ترتیب بایوفلش اولین محصول ایرانی است که در این زمینه موفق به کسب چنین درجه اعتمادی از مجامع بین‏‌المللی گردیده است.

بایوفلش جایگزین سموم و لاروکش‏‌های شیمیایی مانند DDT، سموم فسفره و نفت و گازوئیل است که در مناطق مختلفی از جهان و نیز ایران استفاده می‏‌شود؛ مواد مذکور باعث بروز مقاومت در ناقلین شده و آلودگی محیط زیست را نیز در پی دارند. بطور معمول محدودیت‌های بسیاری در استفاده از لاروكش‌ها در آب آشامیدنی وجود دارد منتها بایوفلش در زمره معدود لاروکش‌هایی محسوب می‌گردد كه استفاده از آن در آب آشامیدنی بلامانع است و این مزیتی ارزشمند است. بنا به دلایل فوق، برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) از این لاروکش در اجرای برنامه مبارزه با مالاریا استفاده می‌كند.


کارخانه شرکت فن‌‏آوری زیستی طبیعت‏‌گرا در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و کاهش باقیمانده کود و سم شیمیایی در محصولات کشاورزی که به معضلی قابل تأمل برای محیط زیست و بخش کشاورزی ایران تبدیل شده است اقدام به تولید انواع دیگری از فرآورده‌‏های بیوتکنولوژی قابل مصرف در کشاورزی نموده است که از آن جمله آفت‌کش بیولوژیک با نام تجاری Biolep است که کاربردی وسیع در کنترل آفات پروانه‌‏ای دارد؛ آفات پروانه‌‏ای (بالپولکداران) حدود ۷۰% آفات گیاهی را به خود اختصاص داده‌اند؛ لازم به ذکر است که آفت‌کش بیولوژیک بایولپ در نخستین نمایشگاه دستاوردهای نوآوری و فن‌آوری بخش صنعت و معدن، موفق به كسب رتبه برتر شد. یکی از مشکلات بزرگ جنگلهای ایران در شمال، غرب و مرکز کشور، آفات پروانه‌ای است که به دلیل ممنوعیت استفاده از سموم شیمیایی در عرصه‌های جنگلی و گران بودن قیمت آنها (وابستگی به نفت) متأسفانه جنگلها را در معرض خطر نابودی قرار داده است و بهترین راه مبارزه، اجرای عملیات كنترل بیولوژیک است؛ بایولپ مناسبترین آفت‌كش بیولوژیك جهت كنترل آفات جنگلهاست که هیچ زیانی برای جانداران دیگر از جمله انسان، دام، آبزیان و حشرات مفید موجود در اکوسیستم نداشته و به دلیل هدف اختصاصی آن فقط بر روی آفات پروانه‌ای مؤثر است.


بایوبیت (Biobeet) آفت‌‏كش دیگری است كه در مجموعه فن‌‏آوری زیستی طبیعت‏‌گرا تولید می‌‏گردد این آفت‌‏كش علیه آفات رده سخت‌بالپوشان مانند سوسك‌های برگخوار نارون، سوسك سیاه غلات، سوسك كلرادو سیب‌زمینی، سرخرطومی یونجه و انواع سوسك‌های برگخوار، غلافخوار و دانه‌‏خوار كاربرد دارد.


یکی دیگر از محصولات این شرکت که قابلیت رقابت صددرصدی با کالای وارداتی دارد مایه تلقیح سویاست که حاوی باکتری Bradyrhizobium Japonicum به عنوان ماده فعال است و از سال ۱۳۸۶ با نام تجاری Biosoy به بازار عرضه شده است. خوشبختانه طی سالهای زراعی گذشته این محصول بصورت بسیار خالص در مقیاس وسیعی تولید و در اختیار شرکت‌های خدمات حمایتی کشاورزی، توسعه كشت دانه‏‌های روغنی، اتحادیه تعاونی‌های روستایی و زارعین سویا قرار گرفته و بنا به اظهار کارشناسان ذیربط، بسیار مؤثرتر و کارآمدتر از محصولات وارداتی عمل کرده است. این مایه تلقیح ۹۰% از نیاز به کود ازته (اوره) در زراعت سویا را کاهش داده که نه تنها به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است بلکه موجب حفاظت از منابع آب زیرزمینی، خاک و محیط زیست نیز می‏‌شود.


محصول دیگر کارخانه کود بیولوژیک با نام تجاری بایوفارم است که در زراعت و باغبانی کاربرد دارد و در صورت استفاده صحیح و انبوه آن، نه تنها نیاز کشاورزان به کود شیمیایی را کاهش می‏‌دهد بلکه با ازدیاد محصول تا ۳۰درصد، مشکلات بوجود آمده از خشکسالی و تنش‌های زنده و غیر زنده را جبران می‏‌کند و قادر به پیشگیری از بیماری پوسیدگی ریشه می‌باشد؛ استفاده از کودها و مایه تلقیح‏‌های بیولوژیک راهکار مؤثری است که كشورهای پیشرفته را قادر به صادرات مواد غذایی از جمله برنج، گندم، جو، کلزا، سویا، ذرت و سایر بقولات نموده است.


یكی از مشكلات كشاورزی در ایران، كاهش امكان جذب فسفر در گیاهان بدلیل قلیایی بودن خاك است. مصرف بی‌رویه كودهای شیمیایی فسفاته باعث اشباع اراضی كشاورزی و ایجاد آلودگی در آب و خاك و محیط زیست شده است. كود بیولوژیك فسفاته تولیدی این شركت با نام‏ تجاری فسفاته به‌‏رشد با خاصیت حل كنندگی فسفات نامحلولِ خاك، باعث جذب بیشتر فسفر مورد نیاز گیاه شده و مشكل قلیایی بودن خاك را برطرف می‌نماید.


معمولا موادِ مورد نیاز گیاه از طریق سیستم ریشه تأمین می‌گردد، ‌لیكن اندام‌های هوایی گیاه (فیلوسفر) نیز نقش مؤثری در تأمین عناصر غذایی دارند، بدین منظور شركت فن‌آوری زیستی طبیعت‌گرا اقدام به تولید و توزیع كود بیولوژیك حاوی باکتریهای تثبیت كننده ازت و حل‌كننده فسفات با قابلیت محلول‌پاشی بر روی اندام‌های هوایی گیاه نموده است، این محصول با نام تجاری رشدافزا به بازار عرضه می‌گردد.


استفاده بهینه از فرآورده‌های مذكور، بدون شك كشور را از واردات بعضی كالاهای استراتژیك این حوزه بی‌نیاز خواهد نمود.

 

محصولات تولیدی این کارخانه شامل موارد ذیل می باشد:

لاروکش بیولوژیک بایوفلش: کنترل کننده جمعیت پشه ها و اجرای برنامه کنترل ناقلین

 • حشره کش بیولوژیک بایولپ: کنترل کننده لارو آفات پروانه ای در کشاورزی
 • حشره کش بیولوژیک بایوبیت: کنترل کننده لارو سوسک های خسارت زای کشاورزی
 • حشره کش بیولوژیک پیستاگارد:  جهت کنترل پسیل پسته
 • قارچ کش بیولوژیک پروبیوتکت: جهت کنترل بیماری های گیاهی
 • قارچ کش بیولوژیک تریکوفارم: جهت کنترل بیماری های گیاهی
 • کود بیولوژیک پروبیو ۹۶: جهت بهبود رشد و محافظت از گیاهان
 • کود بیولوژیک بایوفارم:  محرک رشد گیاهان
 • کود بیولوژیک رشد افزا:  محرک رشد گیاهان مختلف
 • کود بیولوژیک فسفاته به رشد:  حل کننده فسفات جهت محصولات باغی و گلخانه ای
 • کود بیولوژیک بایوفسفات تریپل:  حل کننده فسفات جهت محصولات باغی و گلخانه ای
 • کود بیولوژیک تریکوران
 • کود بیولوژیک بایوسوی:  تثبیت کننده ازت، ویژه سویا

پروبیوتیک های ویژه دام، طیور و آبزیان

 

 • هایپروتکت (مایع): ویژه طیور تخم گذار و مادر
 • هایپروتکت (پودر): ویژه طیور تخم گذار و مادر
 • هایپروزیم (پودر): ویژه طیور گوشتی
 • هایپروکو(پودر) : ویژه نشخوار کنندگان
 • هایپوکالوز (پودر): ویژه دام های شیرخوار
 • هایپروکوآین (پودر): ویژه تک سمیان (انواع اسب)
 • هایپروفیش (پودر): ویژه آبزیان پرورشی

سین بیوتیک های ویژه دام، طیور و آبزیان

 

 • هایپروتکت دی پلاس (مایع): ویژه طیور تخم گذار و مادر
 • هایپروتکت دی پلاس (پودر): ویژه طیور تخم گذار و مادر
 • هایپروزیم دی پلاس (پودر): ویژه طیور گوشتی
 • هایپروکو دی پلاس (پودر) : ویژه نشخوار کنندگان
 • هایپوکالوز دی پلاس (پودر): ویژه دام های شیرخوار
 • هایپروکوآین دی پلاس (پودر): ویژه تک سمیان (انواع اسب)
 • هایپروفیش دی پلاس (پودر) : ویژه آبزیان پرورشی

درباره ما

شرکت فن‌آوری زیستی طبیعت‌گرا در سال ۱۳۷۹ به منظور احداث مدرنترین کارخانه بیوتکنولوژی در خاورمیانه جهت تولید فرآورده های بیوتکنولوژی در شهرك گلدشت کرج تاسیس و از ابتدای سال ۱۳۸۴ تولید خود را آغاز کرد.

کارخانه این شرکت توانایی تولید انواع آنتی بیوتیکها و واکسنهای حیوانی ، ویتامینها، لاروکشها، کودها، آفتکش‌ها و علف هرزکش‌های بیولوژیک مورد مصرف در بهداشت و کشاورزی را دارد.

چشم انداز

ایفای نقش به عنوان بزرگترین شرکت ارایه کننده خدمات کشاورزی بیولوژیک با کیفیت مطلوب، مطابق با استانداردهای جهانی، جهت تولید محصولات کشاورزی ارگانیک

ماموریت

ارائه مناسب ترین خدمات به کشاورزان برای تولید محصولات ارگانیک با بهره وری بالا، مطابق استانداردهای جهانی.
کمک به بسط فرهنگ کشاورزی ارگانیک.

©2018 Biorun. All Rights Reserved | کلیه حقوق برای شرکت فن آوری زیستی طبیعت گرا محفوظ است ۱۳۹۶©